Termínované vklady síce sľubujú slušné úroky, avšak majú jednu veľkú chybu: ak človek nedodrží tzv. splatnosť, čiže dobu, na ktorú peniaze banke požičal, tá ho vždy pokutuje. Vďaka rastúcim úrokovým sadzbám však v nedávnej minulosti pribudol nový spôsob: sporiaci účet.
V čom sú výhody sporiaceho účtu?
Sporiaci účet zhodnocuje uložené peniaze vysokým úrokom, bez viazanosti (peniaze sú kedykoľvek dostupné) a bez akýchkoľvek poplatkov. Oproti termínovaným účtom teda za podobný účet umožňuje peniaze použiť v prípade potreby kedykoľvek a neplatiť žiadnu pokutu. Oproti podielovým fondom, ktorých úrokovú úroveň sporiace účty nielen dobehli, ale aj predbehli, človek neplatí žiadne vstupné ani výstupné poplatky a žiadne poplatky za správu. K sporiacemu účtu niektoré banky poskytujú aj rôzne výhody, napr. mBank vydáva k sporiacemu účtu eMAX platobnú kartou, ktorou človek platí v obchodoch bez poplatkov. Peniaze sa mu zhodnocujú a keď potrebuje, nestráca čas prevodom peňazí na účet, ale priamo zo sporiaceho účtu platí. To umožňuje zhodnocovať vlastne úplne všetky peniaze, čo má človek k dispozícii a zároveň ich používať keď treba.
Ak sporiť, tak na sporiacom účte
Ak chce človek sporiť postupne z výplaty (bez ohľadu na sumu) alebo má nasporené a tieto peniaze chce nechať zarábať, ale zároveň mať ich rýchlo k dispozícii keď ich bude potrebovať, vhodným riešením je sporiaci účet, pretože:
• nemá žiadnu viazanosť (peniaze sú hneď k dispozícii)
• neplatia sa poplatky za vedenie účtu
• odpadajú poplatky za predčasný výber ako majú termínované vklady
• úročenie je buď ako u termínovaných vkladov (väčšina) alebo je výhodnejšie lebo:
o úrok je niekde viazaný na povinné zriadenie napr. balíka, ktorý stojí stovky korún ročne a pri nižších sumách „zožerie“ celý úrok (napr. Dexia, OTP)
o dobrý úrok človek dostane až pri vysokých jednorázových sumách (SLSP)
o úročenie sa vzťahuje na celú vloženú sumu, a nielen na prvých pár tisíc (VÚB)
• oproti konzervatívnym peňažným či dlhopisovým podielovým fondom je výnos rovnaký či dokonca väčší, a to človek neplatí žiadne vstupné a výstupné poplatky a ani za správu účtu (tie inak pri fondoch riadne ukroja z proklamovaného výnosu)
• oproti stavebnému sporeniu sporiaci vklad nemá výhodu štátnej prémie, ale na druhej strane nemusí peniaze viazať na 6 rokov či dokladovať stavebnými blokmi
• napr. v mBank je k nemu platobná karta, vďaka ktorej človek míňa priamo dobre zarábajúce peniaze a nemusí si na bežnom účte s katastrofálnym úrokom 0,1% nechávať zbytočne „ležať“ peniaze
Simona Cagalincová
344